close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej

   

 • AKTUALNOŚCI

 • 11 lutego 2019

  Polsko-litewskie relacje dwustronne oraz sytuacja Polaków na Litwie to tylko niektóre tematy pierwszego po blisko 10-letniej przerwie Zgromadzenia Parlamentarnego Sejmu i Senatu RP i Seimasu Republiki Litewskiej, które odbędzie się we wtorek, 12 lutego w Sejmie (Sala Konferencyjna im. J. Kuronia w NDP).

  Ze strony polskiej w rozmowach wezmą udział: przewodnicząca polskiej delegacji do Zgromadzenia, wicemarszałek Sejmu Beata Mazurek wraz z zastępcami: posłanką Małgorzatą Gosiewską i posłem Tadeuszem Aziewiczem. Delegacji Seimasu będzie przewodniczył Arvydas Nekrošius.

   

   

   

   

  Parlamentarzyści z obu krajów będą także rozmawiać o dotychczasowych osiągnięciach i wyzwaniach 25 lat po podpisaniu traktatu między Polską a Litwą o przyjaznych stosunkach i dobrosąsiedzkiej współpracy, jak również o bezpieczeństwie regionalnym. Posiedzenie ma być też okazją do dyskusji o współpracy gospodarczej Polski i Litwy oraz współpracy w dziedzinie infrastruktury, kultury, nauki czy też w zakresie ochrony dziedzictwa narodowego.

   

  Celem Zgromadzenia Parlamentarnego Sejmu i Senatu RP i Sejmu Republiki Litewskiej jest m.in. wspieranie rozwoju współpracy dwustronnej oraz umacnianie interesów Polski i Litwy w ramach struktur europejskich i NATO poprzez rozpatrywanie spraw interesujących oba kraje i przyjmowanie wspólnych stanowisk. Delegacje do Zgromadzenia liczą po 20 parlamentarzystów z każdej strony i reprezentują proporcjonalnie wszystkie kluby.  Parlamentarzyści z Polski i Litwy spotykają się dwa razy w roku na sesjach plenarnych, na zmianę w obu państwach. Uczestniczą także m.in. w obradach komisji stałych i w seminariach.

   

   

  PROGRAM
  12 lutego (wtorek)


  godz. 9.00     rozpoczęcie XX Sesji ZP Polska-Litwa - część inauguracyjna

  godz. 9.30     rozpoczęcie panelu I

                        25. rocznica „Traktatu między RP a Republiką Litewską o przyjaznych stosunkach i dobrosąsiedzkiej współpracy” – dotychczasowe osiągnięcia i wyzwania

  godz. 10.00    dyskusja

  godz. 10.15    cd. panelu I
          
                         Współpraca w dziedzinie bezpieczeństwa, bezpieczeństwo regionalne

  godz. 10.45    dyskusja

  godz. 11.00    zakończenie panelu I

  godz. 11.15     wspólne zdjęcie

  godz. 12.15     rozpoczęcie panelu II

                          Współpraca gospodarcza i infrastrukturalna

  godz. 12.45    dyskusja


  godz. 13.00     Współpraca kulturalna, naukowa i w zakresie ochrony dziedzictwa narodowego oraz opieki nad miejscami pamięci, wspólne rocznice

  godz. 13.30     dyskusja

  godz. 15.00    przyjęcie dokumentu końcowego

                         zakończenie sesji  

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: