close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej

   

 • AKTUALNOŚCI

 • 16 lipca 2019

  Na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego Prezydent RP Andrzej Duda wraz z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą przywitali litewską Parę Prezydencką. Jest to pierwsza oficjalna wizyta zaprzysiężonego w piątek (12 lipca) Prezydenta Litwy Gitanasa Nausėdy.

   

   

  – Wizyta Prezydenta Litwy to dla nas ważny znak przyjaźni – powiedział Prezydent Polski Andrzej Duda po spotkaniu z Gitanasem Nausėdą. Litewską Parę Prezydencką na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego przywitali Andrzej Duda i Agata Kornhauser-Duda. Następnie odbyły się rozmowy Par Prezydenckich, spotkanie „w cztery oczy” oraz rozmowy delegacji.

   

  Na wspólnej konferencji prasowej Andrzej Duda poinformował, że rozmowy dotyczyły współpracy w ramach Unii Europejskiej. Innym tematem była współpraca w ramach państw Trójmorza i rozwoju infrastruktury pomiędzy Polską a Litwą. Andrzej Duda wymienił inwestycje transportowe: kolejową Rail Baltica oraz drogowe Via Carpatia i Via Baltica.

   

  Polski Prezydent relacjonował również, że rozmawiano o trwającej już budowie interkonektora gazowego pomiędzy Polską a Litwą. W kwestii bezpieczeństwa energetycznego Prezydenci poruszyli nie tylko temat przesyłu gazu pomiędzy dwoma państwami, ale także energii elektrycznej.

   

  Andrzej Duda poinformował, że zaprosił Prezydenta Litwy na obchody 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej, co – jak zaznaczył – spotkało się z pozytywną odpowiedzią Gitanasa Nausėdy.

   

   

   

   

  Następnie Prezydent Litwy Gitanas Nausėda spotkał się z Marszałkiem Sejmu Markiem Kuchcińskim. Jednym z głównych tematów spotkania była kooperacja obu krajów na szczeblu parlamentarnym. Politycy rozmawiali też o współdziałaniu w ramach Unii Europejskiej, przywołując przy tym kwestię nowej perspektywy budżetowej. Wśród omawianych kwestii były także infrastruktura regionu i umacnianie więzi transportowych między Polską i Litwą.

   

   

   

   

  Potem Prezydent Litwy udał się do Senatu RP, gdzie go przywitał Marszałek Senatu Stanisław Karczewski. Politycy rozmawiali o relacjach polsko-litewskich, o tym, co łączy oba państwa, o wspólnych projektach infrastrukturalnych i energetycznych oraz polityce wschodniej.

   

   

   

   

  Kończąc wizytę w Polsce Prezydent Nausėda spotkał się z Premierem RP Mateuszem Morawieckim. Podczas spotkania zostały omówione m.in. kwestie dwustronne, w szczególności dotyczące współpracy gospodarczej, bieżące tematy z agendy UE oraz sprawy z zakresu regionalnej infrastruktury energetycznej i transportowej.

   

  dwnld1734697355
  dwnld229948467
  dwnld304843927
  dwnld394306818
  dwnld648345739
  dwnld75868888

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: