-
Aktualności Współpraca dwustronna Ambasada Współpraca z Polakami Informacje konsularne
-
AKTUALNOŚCI
-
12 września 2016
Zastępca ambasadora RP na Litwie M. Ślebioda otwierając konferencję podsumowała ostatnie ćwierćwiecze współpracy między Polską a Litwą konstatując, że historia jasno pokazała, iż działając wspólnie, jesteśmy silniejsi. Wymieniwszy wspólne osiągnięcia i sukcesy oraz wskazawszy na dynamicznie rozwijające się pola współpracy, zauważyła, że niektóre działania władz Litwy, ukierunkowane na ograniczanie praw polskiej mniejszości, są sprzeczne z duchem traktatów międzynarodowych i nie przyczyniają się do budowy zaufania. Nawiązując do koncepcji partnerstwa strategicznego, zainicjowanej przez śp. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego, wyraziła nadzieję, na stworzenie warunków do realizacji tej idei w przyszłości.
Wykład wprowadzający pt. "Początek polskiej polityki zagranicznej w kontekście Europy Wschodniej" wygłosił były wiceminister spraw zagranicznych RP i były poseł do Parlamentu Europejskiego, dr Paweł Kowal.
Podczas konferencji zostały przedstawione wyniki badań naukowych dotyczące dynamiki rozwoju stosunków w dziedzinach historii, filologii, politologii, ekonomii, socjologii, nauk społecznych i humanistycznych.
W ramach konferencji w Bibliotece-Muzeum Prezydenta Valdasa Adamkusa w Kownie odbyła się dyskusja wokół książki „Prezydent Lech Kaczyński 2005-2010” autorstwa Sławomira Cenckiewicza i Adama Chmieleckiego. W prezentacji książki oraz dyskusji udział wzięli dr hab. Sławomir Cenckiewicz, wicemarszałek Sejmu RL Jarosław Narkiewicz, ambasador Žygimantas Pavilionis, dr Paweł Kowal oraz dziekan Wydziału Nauk Politycznych i Dyplomacji UWW Šarunas Liekis, profesor UWW Egidijus Aleksandravičius.
Ambasador RP na Litwie Jarosław Czubiński podczas prezentacji książki zwrócił uwagę, że nie było i na pewno nie będzie w najbliższej przyszłości polityka tej rangi w Polsce, który byłby tak głęboko zaangażowany w budowanie współczesnych relacji pomiędzy Polską i Litwą. „ Przypominam, że prezydent Polski Lecha Kaczyński był na Litwie 16 razy. Nie da się tego przełożyć na język normalnej, standardowej dyplomacji. Patrzyłem na częstotliwość wizyt pana prezydenta były to oczywiście wydarzenia reprezentacyjne i oficjalne, ale pan prezydent nie bał się siąść w samolot i przylecieć wtedy, kiedy trzeba było omówić konkretną sprawę albo rozwiązać problem który pojawiał się, jako ewentualne zagrożenie dla naszych wspólnych spraw” – powiedział Czubiński. Polski dyplomata podkreślił, że prezydent Kaczyński miał wielu partnerów na Litwie, którzy chcieli pracować wspólnie na rzecz realizacji być może „zbyt odważnych marzeń politycznych”. Miał też wiele zwolenników budowania rzeczywistego, prawdziwego, ludzkiego porozumienia między Polakami a Litwinami.
16 września odbył się panel pt. „Polska i Litwa 25 lat po wznowieniu stosunków dyplomatycznych – gdzie jesteśmy i dokąd zmierzamy? Jak możemy przyczynić się do stabilności i dobrobytu Europy?”, podczas którego polscy i litewscy dyplomaci oraz politolodzy dyskutowali na temat partnerstwa oraz założeń polityki obu krajów. Wystąpili m.in. dyrektor Gabinetu Politycznego Ministra SZ Rzeczypospolitej Polskiej Jan Parys, dyrektor polityczny ministerstwa SZ Republiki Litewskiej Rolandas Kačinskas, a także ambasador Vygaudas Ušackas, dr Giedrius Česnakas, Marcin Terlikowski z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych oraz dr Šarunas Liekis dziekan Wydziału Nauk Politycznych i Dyplomacji UWW.
Dyrektor Gabinetu Politycznego Ministra SZ Rzeczypospolitej Polskiej Jan Parys zaakcentował, że bliskość geograficzna i dziedzictwo historyczne oraz kulturowe były i nadal pozostają czynnikami, które łączą narody i społeczeństwa Polski oraz Litwy. „Ale łączy nas znacznie więcej niż sąsiedztwo i wspólna historia – są to zbieżne aspiracje i interesy, które sprawiają, że nasza współpraca jest niezbędna” – dodał Parys. Polski dyplomata zauważył, że intensywność tej współpracy nie przekłada się niestety na zadowalające rozwiązania w zakresie szeroko rozumianej problematyki mniejszości narodowych”. „Sytuacja mniejszości polskiej na Litwie była i pozostaje jedną z najważniejszych kwestii polsko-litewskiego dialogu. Warszawa jest rozczarowana działaniami mającymi na celu zmniejszenie stanu posiadania oświaty polskiej na Litwie” – powiedział Parys. „W tym niestabilnym okresie powinniśmy skoncentrować się na obronie naszych osiągnięć w sferze integracji Europy przeciwko próbom tworzenia nowych podziałów w Europie. Dalsze sukcesy integracyjne oraz istnienie wzajemnego zaufania jest uzależnione od konstruktywnego i lojalnego dialogu pomiędzy równorzędnymi partnerami”- akcentował dyplomata.
Drukuj
Podziel się treścią: