close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej

   

 • AKTUALNOŚCI

 • 20 grudnia 2018

  Pięć i pół wieku od pierwszego Sejmu dwuizbowego w Piotrkowie - na 2018 r. przypadła jedna z najważniejszych rocznic dla polskiego życia społecznego i politycznego. Jednocześnie 550-lecie jest także związane z naszym wielowiekowym sojusznikiem, z którym przez kilkaset lat tworzyliśmy jedno państwo.

  Środowa wizyta marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego w Wilnie upłynęła pod znakiem wspólnej historii, tradycji i więzi, które łączą oba narody, zaś wystawa "Polska. Tradycje parlamentaryzmu do 1791 r.", która została otwarta w Seimasie, jest tego najlepszym dowodem.

   

   

   

   

  - Chciałbym przywołać datę 1 lipca 1569 r. Dzień zawarcia Unii Lubelskiej. Kształtowała ona porządek międzynarodowy i wewnętrzny, bezprecedensowy, wyprzedzający o wieki współczesny model integracji. Moment przełomowy w rozwoju demokracji europejskiej. Scalone wówczas ze sobą organizmy państwowe dały początek narodzinom nowego w Europie systemu parlamentarnego. Akt Unii Lubelskiej został w 2018 r. wpisany na Światową Listę Programu UNESCO „Pamięć Świata”. Był to efekt naszego wspólnego wysiłku, gdyż o wpisanie dokumentu wspólnie zabiegały Polska, Litwa, a także Łotwa, Białoruś i Ukraina - mówił podczas inauguracji ekspozycji marszałek Kuchciński.

   

  Wystawa przybliża kluczowe dla rozwoju parlamentaryzmu wydarzenia z okresu obejmującego XIV-XVIII w. Autorką pierwotnej koncepcji wystawy jest poseł Ewa Tomaszewska.

   

  W roku 2019 obchodzić będziemy 450. Rocznicę Unii Lubelskiej. Stanowi ona podstawę braterskich relacji polsko-litewskich przed wiekami. Dzisiaj ta siła i moc owocuje wsparciem, jakie wzajemnie sobie okazujemy, współpracując w regionie, w Unii Europejskiej i w Sojuszu Północnoatlantyckim. Dla dobra naszych narodów łączy nas sojusz strategiczny, w poczuciu wspólnych wyzwań i zagrożeń, które znowu unoszą się nad kontynentem europejskim - ocenił Marek Kuchciński.

   

  Z kolei przewodniczący litewskiego Seimasu prof. Viktoras Pranckietis podkreślił, że Warszawę i Wilno łączy bardzo wiele, nawet ta sama nazwa przedstawicielstwa narodowego. - Obchodziliśmy w kończącym się szczególnym roku setne rocznice odrodzenia naszych państw i obchodziliśmy je razem. Polska jest naszym strategicznym partnerem w regionie z którym mamy wyjątkowo bliskie więzi.

   

  Podczas konferencji prasowej obu polityków, Marszałek Sejmu był pytany o zapowiadane Zgromadzenie Parlamentarne Polski i Litwy. - Trudno jest odbudować związku międzyludzkie - także związki międzyparlamentarne - kiedy przez parę pokoleń je likwidowano i burzono. Jednak robimy bardzo szybkie postępy. Zmieniający się szybko czas polityczny i społeczny na całym świecie, a także w Europie zmusza nas do przyśpieszenia tych stosunków. Jesteśmy przygotowani żeby uruchomić Zgromadzenie Parlamentarne - zaznaczył Marek Kuchciński.

   

  Wizyta w Wilnie rozpoczęła się od złożenia wieńca na Mauzoleum Matki i Serca Syna na Rossie. Spoczywa tam Maria Piłsudska, obok złożono w kryształowej urnie serce jej syna Józefa.

  Delegacja zwiedziła także wystawę w Muzeum Narodowym - Pałacu Wielkich Książąt Litewskich poświęconą Adamowi Mickiewiczowi.

   

  Podczas wizyty stronę polską, oprócz Marszałka Sejmu, reprezentowała także szef Kancelarii Agnieszka Kaczmarska oraz posłowie: Ewa Tomaszewska, Grzegorz Janik, Tadeusz Aziewicz, Bartosz Józwiak.

   

   

  Biuro Prasowe Kancelarii Sejmu RP

  konferencja
  konferencja1
  konferencja2
  Kuchcinski Rossa
  Kuchcinski Rossa 1
  Kuchcinski Rossa 2
  PL-LT Parodos atidarymas
  PL-LT Parodos atidarymas_1
  PL-LT Parodos atidarymas_2
  PL-LT Parodos atidarymas_3
  seimas

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: