close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej

   

 • AKTUALNOŚCI

 • 5 lipca 2019

  W dniach 6-7 lipca, w ramach obchodów 450. rocznicy Unii Lubelskiej, marszałek Sejmu Marek Kuchciński złoży wizytę na Litwę, w ramach której m.in. weźmie udział w otwarciu wystawy „Lublin – miasto Unii Litewsko-Polskiej".

  Głównym elementem wystawy w Muzeum Narodowym – Pałacu Wielkich Książąt Litewskich w Wilnie będzie prezentacja obrazu Jana Matejki, jednego z najwybitniejszych polskich malarzy pt. „Unia Lubelska”.

   

  Marszałek Marek Kuchciński będzie również uczestniczył w uroczystościach rocznicowych akcji Armii Krajowej „Ostra Brama” organizowanych przez Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych w Kalwarii Wileńskiej. Będzie to wydarzenie bezprecedensowe, gdyż po raz pierwszy weźmie w nim udział delegacja parlamentu Litwy - marszałkowi Kuchcińskiemu będzie towarzyszył poseł Emanuelis Zingeris.

   

   

   

   

  Marszałek Sejmu udaje się na Litwę na zaproszenie przewodniczącego Seimasu Viktorasa Pranckietisa. Polską delegację reprezentować będą również: poseł Tadeusz Aziewicz, wiceprzewodniczący Delegacji Sejmu i Senatu do Zgromadzenia Parlamentarnego Polska - Litwa i wiceprzewodniczący Polsko-Litewskiej Grupy Parlamentarnej oraz poseł Józef Leśniak, reprezentujący P-LGP.

   

  Wizyta Marszałka Sejmu na Litwie jest kolejnym spotkaniem przedstawicieli najwyższych rangą władz państwowych obu państw w tym roku. 30 czerwca przewodniczący parlamentu Litwy Viktoras Pranckietis wziął udział uroczystościach z okazji 450. rocznicy zawarcia unii polsko-litewskiej w Lublinie. 9 maja Marszałek Sejmu odwiedził Wilno, by wziąć udział w posiedzeniu Seimasu na 15-lecie wstąpienia tego kraju do Unii Europejskiej. W dniach 4-5 czerwca Przewodniczący Seimasu uczestniczył w IV Szczycie Przewodniczących Parlamentów Państw Europy Środkowej i Wschodniej #EUROWAW2019. 22 lutego w Sejmie doszło do spotkania Marka Kuchcińskiego z przebywającą z oficjalną wizytą w Polsce prezydent Litwy Dalią Grybauskaitë.

   

   

  6 lipca

   

  godz. 18.00 (czasu litewskiego) Uroczystość poświęcona rocznicy akcji Armii Krajowej „Ostra Brama”, Kalwaria Wileńska

   

  godz. 19.10 Otwarcie wystawy „Lublin – miasto Unii Litewsko-Polskiej", Muzeum Narodowe – Pałac Wielkich Książąt Litewskich

   

   

  7 lipca

   

  godz. 9.00 Msza Święta w Kościele św. Ducha

   

  godz. 10.15 złożenie kwiatów przy Mauzoleum Matki i Serca Syna Cmentarz na Rossie

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: