close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej

   

 • AKTUALNOŚCI

 • 3 października 2018

  Wieloletnie Ramy Finansowe po 2020 r., Brexit, polityka energetyczna, polityka klimatyczna oraz aktualny stan prac nad Pakietem Mobilności były głównymi tematami konsultacji polsko - litewskich na poziomie ministrów ds. europejskich.

  Uczestnicy spotkania przedyskutowali podejście do negocjacji kolejnego budżetu UE podkreślając, że konieczne jest zapewnienie ich sprawnego przebiegu i koordynacja wysiłków w celu wypracowania korzystnych rozwiązań. - Nie negujemy pojawienia się nowych wyzwań w kontekście obecnie negocjowanych WRF, np. związanych z ochroną granic, ale nie oznacza to, że możemy zaakceptować drastyczne cięcia środków w istniejących już obszarach – zaznaczył wiceminister Szymański. Uczestnicy podkreślili także konieczność zachowania równowagi geograficznej pomiędzy państwami członkowskimi w ramach wypracowywanych porozumień oraz zagwarantowanie udziału państw takich jak Polska czy Litwa w programach finansowanych z unijnego budżetu, takich jak Horyzont Europa.

   

   

   

   

  W kwestii polityki klimatycznej potwierdzono dążenie do uniknięcia wyznaczania nowych ambicji redukcyjnych UE w najbliższym czasie. - Musimy skoncentrować się na implementacji porozumienia paryskiego – podkreślił wiceszef MSZ. Jednocześnie zaznaczył, że jakakolwiek dyskusja o ambicjach UE nie jest możliwa bez wzięcia pod uwagę rzeczywistych możliwości redukcyjnych państw członkowskich oraz działań innych uczestników porozumienia. - Chcemy, aby COP 24 zakończył się sukcesem i był pozytywnym wydarzeniem, a nie przyczyną nowych podziałów pomiędzy krajami UE – dodał wiceminister Szymański. Wiceszef MSZ ponowił także zaproszenie dla Prezydent Grybauskaitė na Szczyt Liderów w ramach COP 24 w Katowicach, który odbędzie się 3 grudnia br.

   

   

   

   

  Wiceministrowie spraw zagranicznych Polski i Litwy zobowiązali się ponadto do ścisłej współpracy w celu zapewnienia realizacji mapy drogowej synchronizacji elektroenergetycznej z Państwami Bałtyckimi. Strona litewska ponowiła także zapewnienie o całkowitym sprzeciwie wobec projektu Nord Stream 2. W kontekście trwających prac legislacyjnych nad Pakietem Mobilności rozmówcy podkreślili, że kluczowe jest utrzymanie spójnego stanowiska grupy like-minded, w skład której wchodzą oba kraje.

   

   

  Biuro Rzecznika Prasowego

  Ministerstwo Spraw Zagranicznych

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: