close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej

   

 • AKTUALNOŚCI

 • 15 października 2018

  Z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, 13 października br., w Wilnie z inicjatywy Ambasady RP w Wilnie przy współpracy z Instytutem Polskim w Wilnie odbyła się gra miejska „Śladami polskich architektów międzywojennego Wilna”.

  To była siódma  gra zorganizowana przez ambasadę. Uczestnicy podążali już śladami Adama Mickiewicza, Michała Kleofasa Ogińskiego, Józefa Piłsudskiego, Filomatów oraz Tadeusza Kościuszki, przy współpracy z IP w Wilnie oraz EUNIC poznawali wielokulturowe Wilno. Gra prowadzona była w języku litewskim.

   

   

   

  Fot. Eryk Iwaszko/Wilnoteka.lt

   

   

  W sobotnim wydarzeniu wzięło udział 19 drużyn. W imieniu organizatorów uczestników przywitał II sekretarz ambasady RP w Wilnie Dawid Tomaszewski, który zaprosił uczestników do „odkrywania Wilna, którego kształt i oblicze przez wiele lat tworzyli architekci z różnych stron świata, przez pryzmat architektury”. Przypomniał, że „duży wkład w rozwój Wilna, w okresie międzywojennym, wnieśli m.in. polscy architekci, których dzieła można podziwiać zarówno na starówce, jak i nieopodal jej”.

   

   

   

  fot. Roman Niedźwiecki/zw.lt

   

   

  Wilno w okresie międzywojennym było jednym z największych miast II Rzeczpospolitej. W tym okresie powstały tutaj obiekty użyteczności publicznej: banki, kasy chorych, ubezpieczalnia, przychodnie, szkoły. Zrekonstruowana została katedra, a także ratusz miejski. Tworzyli tu słynni architekci, m.in. Stefan Narębski, Franciszek Lilpop czy Jerzy Sołtan. Budynki wzniesione w Wilnie w okresie międzywojennym nie leżą na szlaku turystycznym, który przebiega od Cmentarza na Rossie, przez Ostrą Bramę, ulicę Zamkową do katedry Wileńskiej. Znajdują się one głównie przy centralnej alei miasta, alei Giedymina, dawnej Mickiewicza. Mieszczą się tu dzisiaj banki, restauracje, sklepy - są one mniej znane i odwiedzane, więc w tym roku wspólnie z Instytutem Polskim w ramach obchodów 100-lecia odzyskania niepodległości postawiliśmy za cel mówienia również o polskiej architekturze.

   

   

   

   

  Podczas ponad dwugodzinnej wędrówki po Wilnie uczestnicy musieli znaleźć 10 miejsc, bezpośrednio lub pośrednio związanych ze śladami polskich architektów międzywojennego Wilna i rozwiązywać pozostawione w tych punktach zadania. Trzy zwycięskie drużyny - “Liepiniai”, “Pati sau Agnė” i “Kaulų analizė” - zostały nagrodzone upominkami ufundowanymi przez Ambasadę.

  gra_terenowa_ambasada-2291
  gra_terenowa_ambasada-2301
  gra_terenowa_ambasada-2304
  gra_terenowa_ambasada-2311
  gra_terenowa_ambasada-2317
  gra_terenowa_ambasada-2321
  gra_terenowa_ambasada-2326
  gra_terenowa_ambasada-2333
  gra_terenowa_ambasada-2338
  oxygenalia-13_0
  oxygenalia-14
  oxygenalia-2_0
  oxygenalia-22_0
  oxygenalia-26_0
  oxygenalia-28_0

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: