close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej

   

 • AKTUALNOŚCI

 • 3 grudnia 2018

  Samorząd miasta Wilna, za pośrednictwem Ambasady RP w Wilnie, zwraca się z apelem, do krewnych osób pochowanych na cmentarzu na Starej Rossie i znajdujących się na liście, która jest dostępna w tekście poniżej, o kontakt w celu wyrażenia formalnej zgody na renowację nagrobków. Osoby, które podejrzewają, że na liście mogą znajdować się groby ich bliskich proszone są o kontakt z urzędnikami samorządu stołecznego.

   

   

  Na prośbę samorządu miasta Wilna informujemy, że w 2018 roku rozpoczęła się kompleksowa renowacja cmentarza na Starej Rossie. Projekt przewiduje m.in. renowację prawie 350 nagrobków, z których 141 to zabytki dziedzictwa kulturowego. Prace mają się zakończyć do 2020 roku. W załączeniu znajdziecie Państwo spis nagrobków objętych pracami renowacyjnymi.

   

  Samorząd miasta Wilna, za pośrednictwem Ambasady RP w Wilnie, zwraca się z apelem, do krewnych osób pochowanych na cmentarzu na Starej Rossie i znajdujących się na liście, która jest dostępna w tekście poniżej, o kontakt w celu wyrażenia formalnej zgody na renowację nagrobków. Wielu krewnych osób, które spoczęły na Rossie, opuściło po II wojnie światowej Wilno i zamieszkuje obecnie w Polsce lub w innych państwach na różnych kontynentach.

   

  Na prośbę Administracji Samorządu Miasta Wilna, publikujemy załączony wykaz nagrobków, które w najbliższym czasie mają być poddane renowacji. Spis został przez nas przetłumaczony na język polski i uzupełniony o dodatkowe dane na podstawie dostępnych źródeł. Zwracamy Państwa uwagę, że w wielu przypadkach, szczególnie nazwisk odczytywanych bezpośrednio z nagrobków, mogły one ulec zniekształceniu.

   

  Osoby, które podejrzewają, że w spisie mogą znajdować się groby ich bliskich proszone są o kontakt z urzędnikami samorządu stołecznego:

   

  • kierownik Wydziału Ochrony Dziedzictwa Kulturowego Pan Darius Daunoras, tel. +370 5 211 2637, e-mail: darius.daunoras@vilnius.lt;
  • kierownik Podwydziału Gospodarki Komunalnej Wydziału Porządkowania Miasta i Ochrony Środowiska w Departamencie Gospodarki Miejskiej i Transportu Pani Judita Nauckuvienė, tel. +370 5 211 2138, e-mail: judita.nauckuviene@vilnius.lt.

   

  Osoby, chcące wyrazić zgodę na renowację grobu swoich krewnych każdorazowo powinny wypełnić załączony formularz (dostępny w j. polskim i j. angielskim), do którego należałoby dołączyć dokumenty potwierdzające pokrewieństwo.

   

  Z listą renowowanych obiektów można zapoznać się tu: LISTA GROBÓW ROSSA

   

  Formularze do pobrania: ZGODA_JĘZYK POLSKI, ZGODA_JĘZYK ANGIESLKI

   

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: