close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej

   

 • AKTUALNOŚCI

 • 2 listopada 2018

  11 listopada (niedziela) Ambasador RP na Litwie Urszula Doroszewska, dziękując przedstawicielom społeczności polskiej na Litwie za wszystkie inicjatywy uroczystych obchodów Święta, zaprasza Rodaków i przyjaciół Polski na Litwie na centralne obchody 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości na Litwie.

  Program:

   

  12:00 – uroczyste podniesienie flag Polski i Litwy na placu Łukiskim z udziałem Przewodniczącego Sejmu RL Viktorasa Pranckietisa.

   

  13:00 – złożenie wieńców oraz modlitwa przy Mauzoleum Matki i Serca Syna na Rossie. Dołączenie do ogólnoświatowej akcji wspólnego śpiewania hymnu - Niepodległa do hymnu!

   

   

   

   

  14:30 – Sto par w polonezie na Placu Ratuszowym na stulecie Niepodległości Litwy i Polski

  Więcej szczegółów: https://www.facebook.com/events/303022190534650/

   

  17:00 – Koncert „CHOPIN GENIUS LOCI” w wykonaniu Włodzimierz Nahorny Sextet.

  Dom Kultury Polskiej w Wilnie (ul. Naugarduko 76). Wstęp za zaproszeniem.

  Więcej szczegółów: https://www.facebook.com/events/546228289157943/

   

   

  Narodowe Święto Niepodległości to dla Polaków jedno z najważniejszych świąt państwowych.  Po 123 latach zaborów – niewoli naznaczonej walką, cierpieniem i wysiłkiem wielu pokoleń Polek i Polaków – Polska odzyskała suwerenność.

   

  Serdecznie zapraszamy Polaków i Litwinów do wspólnego świętowania 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

   

  Przypominamy, że zgodnie z Protokołem Narady Rządu Litwy z dn. 22.11.2017 zachęca się do wywieszenia w dniu 11.11.2018 r. flagi Polski  przy, nad lub na instytucjach i urzędach państwowych (jak siedziby Prezydenta, Sejmu i Rządu RL) i samorządowych, a także proponuje się, aby osoby fizyczne i prawne wywieszały flagę Litwy i/lub flagę Polski w Dzień Niepodległości RP.

   

   

   

  A wszystkich tych, którzy uchwycą w obiektywie polskie flagi i iluminacje na instytucjach państwowych oraz samorządowych na Litwie, zapraszamy do publikowania zdjęć w komentarzach pod postem dot. konkursu* na Facebook placówki i oznaczanie ich #PL100 #LT100 oraz #PolskaLitwa #LietuvaLenkija. Na najciekawsze zdjęcia czekają upominki, zaś autor najlepszego zdjęcia, które wybierze jury, zdobędzie bilety** PLL LOT do Warszawy.

   

  Czekamy na zdjęcia do poniedziałku, 12 listopada, do północy. Wyniki ogłosimy 14 listopada.

   

  *Regulamin konkursu

  **Opłaty lotniskowe na trasie Wilno-Warszawa-Wilno pokrywa zwycięzca konkursu

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: