close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej

   

 • AKTUALNOŚCI

 • 15 maja 2019

  14 maja na dziedzińcu M.K. Sarbiewskiego Uniwersytetu Wileńskiego została otwarta wystawa plenerowa „Podwójnie wolne. Prawa polityczne kobiet 1918”, przygotowana przez Instytut Pileckiego, Ambasadę RP i Instytut Polski w Wilnie oraz Wydział Komunikacji Uniwersytetu Wileńskiego. Wystawę można zwiedzać do 17 czerwca.

  Wystawę otworzyli wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego RP prof. Magdalena Gawin wspólnie z Ministrem Kultury Litwy Mindaugasem Kvietkauskasem. Zebranych gości przywitali również przewodnicząca Senatu Uniwersytetu Wileńskiego Pani Dainora Pociūtė-Abukevičienė , dyrektor Instytutu Pileckiego dr Wojciech Kozłowski oraz autorka litewskiego części wystawy Prof. Virginija Jurėnienė.

   

   

   

   

  ,,Jestem bardzo wzruszona będąc tutaj i mając możliwość otwierania tej wystawy. To jest rok szczególny. 450. rocznica Unii Lubelskiej, która odwołuje nas do historii Rzeczpospolitej Obojga Narodów. To znakomita okazja do promocji naszego regionu Europy – Polski i Litwy, a z drugiej strony rok temu świętowaliśmy 100-lecie praw politycznych kobiet, ponieważ i Polki, i Litwinki otrzymały je w 1918 roku. (…) Droga Polek i droga Litwinek do równości w życiu społecznym była nieodłącznie związana z niepodległością.” – powiedziała wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego RP prof. Magdalena Gawin otwierając wystawę.

   

   

   

   

  Minister kultury Mindaugas Kvietkausas podkreślił, że zarówno Polska, jak i Litwa mają wspólne bohaterki, nadmieniając m.in. Emilia Plater. ,,To bardzo symboliczne, że ruch kobiet w obu krajach wiąże się z odzyskaniem niepodległości’’ – zaznaczył minister Kvietkauskas. Przypomniał też, że ruch kobiet na Litwie narodził się w roku 1905.

   

   

   

   

  Dyrektor Instytutu Pileckiego dr. Kozłowski przybliżył zebranym ideę i zakres działalności Instytutu oraz uroczyście przekazał do Biblioteki Uniwersytetu Wileńskiego oraz do Biblioteki Instytutu Polskiego w Wilnie publikacje książkowe, które wydaje Instytut.

   

   

   

   

  Wystawa opowiada historie niezwykłych Polek i Litwinek walczących o niepodległość swoich państw oraz o przyznanie praw politycznych. „Podwójnie wolne” - to słowa jednej z sufrażystek, komentującej ukazanie się dekretu z 28 listopada 1918 roku. Fraza ta najtrafniej opisuje doświadczenie Polek, ale także Litwinek: wolnych dzięki odzyskaniu niepodległości i wolnych w prawach obywatelskich.

   

  Inspiracją dla stworzenia wystawy przez Instytut Pileckiego była setna rocznica nadania praw politycznych Polkom - co nastąpiło  28 listopada 1918 r. na mocy dekretu Naczelnika Państwa. Jej głównym jest celem przybliżenie zwiedzającym drogi, jaką przebyły one ku wolności i równouprawnieniu. Koncepcję wystawy oparto o biografie konkretnych postaci, niezwykłych Polek żyjących na przełomie XIX i XX wieku, walczących o wolną Polskę 1918 roku oraz podczas wojny polsko-bolszewickiej. Pisarki i emancypantki, żołnierki, społeczniczki i działaczki - wszystkie one mierzyły się z represjami zaborców jako Polki i jako kobiety, dojrzewały i dochodziły różnymi drogami do idei wolnej Polski i równych praw kobiet. Stanisława Paleolog, Wanda Gertz, Maria Kretkowska, Aleksandra Szczerbińska, Maria Dulębianka, Maria Konopnicka, Paulina Kuczalska-Reinschmit i wiele innych. Każda z nich mogłaby się stać bohaterką tak popularnych dziś filmów i seriali historycznych, większość została jednak zapomniana. A przecież ich dorobek i życiorysy stanowią część demokratycznej i nowoczesnej historii Polski.

   

  Dzięki inicjatywie Ambasady RP w Wilnie oraz Instytutu Polskiego, Instytut Pileckiego przygotował litewskojęzyczną wersję wystawy, a dzięki współpracy z prof. Virginiją Jurėnienė z Uniwersytetu Wileńskiego została ona uzupełniona o postacie litewskich sufrażystek, które wywalczyły o prawa polityczne w tym samym czasie co Polki. Na realizację swoich praw musiały jednak czekać rok dłużej, gdyż wybory parlamentarne na Litwie zostały ogłoszone w styczniu 1920 roku.

   

  Otwarciu wystawy towarzyszyła projekcja filmu w reżyserii Marty Dzido i Piotra Śliwowskiego „Siłaczki”.

  20190513_123522
  Kobiety Wolności, fot
  Kobiety Wolności, fot
  Kobiety Wolności, fot
  Kobiety Wolności, fot
  Kobiety Wolności, fot
  Kobiety Wolności, fot
  Kobiety Wolności, fot
  Kobiety Wolności, fot
  Kobiety Wolności, fot
  Kobiety Wolności, fot
  Kobiety Wolności, fot
  Kobiety Wolności, fot
  Kobiety Wolności, fot
  Kobiety Wolności, fot
  Kobiety Wolności, fot
  Kobiety Wolności, fot
  Kobiety Wolności, fot
  Kobiety Wolności, fot
  Kobiety Wolności, fot
  Kobiety Wolności, fot
  Kobiety Wolności, fot

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: