close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej

   

 • AKTUALNOŚCI

 • 13 czerwca 2019

  Rozwój infrastruktury, szczególnie linii kolejowej Rail Baltica i projektów międzynarodowych Via Carpatia i Via Baltica, które łączą kraje bałtyckie z Polską i UE, to główne tematy rozmów ministra infrastruktury Andrzeja Adamczyka z ministrem ds. transportu Republiki Litewskiej, które odbyły się w dniach 10 – 11 czerwca 2019 r. na Litwie. W pierwszym dniu w rozmowach uczestniczył także minister transportu Republiki Łotewskiej.

  Polska konsekwentnie realizuje zadania na trasie Rail Baltica, dostosowując szlak do wymaganych standardów na sieci TEN-T. Linia ta jest jedynym lądowym bezpośrednim połączeniem kolejowym Polski (i tym samym pozostałej części UE) z państwami bałtyckimi: Litwą, Łotwą i Estonią.

   

   

   

   

  Minister Adamczyk podkreślił, że konieczne jest dalsze inwestowanie w nowoczesną infrastrukturę transportową, by zmieniać dotychczasowe uwarunkowania i zwiększać konkurencyjność transportową regionu Europy Środkowej, co bezpośrednio będzie miało wpływ także na lepszą mobilność i szybsze wyrównanie stopy życiowej mieszkańców naszego regionu z Europą Zachodnią. Konieczne jest konsekwentne utrzymywanie pryncypiów jednolitego rynku wewnętrznego UE, przede wszystkim w kontekście swobody świadczenia usług transportu drogowego.

   

  -  Jesteśmy bliskimi sąsiadami, zaś Europa jest zbyt małym kontynentem, by w XXI wieku pozwalać sobie na nowe podziały i tworzenie nowych barier infrastrukturalnych, prawnych czy administracyjnych – powiedział A. Adamczyk na uroczystości rozpoczęcia kontynuacji odbudowy linii kolejowej Możejki - Renge, łączącej kombinat petrochemiczny Orlen Lietuva z Łotwą i portami łotewskimi.

   

  Ministrowie rozmawiali także o współpracy przy budowie ważnego dla transgranicznej komunikacji szlaku drogowego Via Baltica, który na północy Polski łączy się z Via Carpatia – międzynarodowym szlakiem transportowym biegnącym wzdłuż wschodniej granicy UE. Inicjatywa budowy szlaków Via Baltica i Via Carpatia wpisuje się w proces postępującej spójności gospodarczej, społecznej i terytorialnej w Europie. Uzgodniono także dalsze wspólne działania w sprawie Pakietu Mobilności, w celu niedopuszczenia do przyjęcia szkodliwych dla branży przepisów.  

  JKAL4400
  JKAL4416
  JKAL4440
  JKAL4537
  JKAL4570
  JKAL4662
  JKAL4747
  JKAL4768
  JKAL4774
  JKAL4776
  JKAL4788
  JKAL4791
  JKAL4794
  JKAL4797
  JKAL4834
  JKAL4865
  JKAL4884
  JKAL4897

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: