close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej

   

 • AKTUALNOŚCI

 • 5 marca 2019

  Z inicjatywy Ambasady RP w Wilnie oraz Instytutu Polskiego w Wilnie w Pałacu Paców odbyła się wileńska premiera filmu "Milczące Pokolenie" w reżyserii Pawła Domańskiego. Film opowiada historię mjr Danuty Szyksznian-Ossowskiej - łączniczki Okręgu Wileńskiego AK.

  W pokazie filmu wzięło udział ok. 130 uczniów i nauczycieli szkół polskich na Litwie. Młodzież została przywitana przez Ambasador RP na Litwie Urszulę Doroszewską. Z filmu uczniowie wyszli pełni refleksji. Podkreślali, że był on bardzo wzruszający i zachęcił do rozmowy z dziadkami i interesowania się losami swojej rodziny.

   

   

   

   

  Film "Milczące Pokolenie" pokazuje, skąd bierze się w młodych ludziach potrzeba patriotyzmu i jego okazywania, jest też próbą odpowiedzi na pytania: Jak głęboką wyrwę w rodzinie może spowodować milczenie? Jak czuje się syn, bądź córka dowiadujący się o przeszłości swoich rodziców dopiero po wielu latach? Jakie emocje targają rodzicem, który przez ponad pół wieku nosił w sobie historię, której nie mógł opowiedzieć nikomu – zwłaszcza najbliższym, bo bał się o ich życie?

   

   

   

   

  W filmie „Milczące Pokolenie” poznajemy mjr Danutę Szyksznian-Ossowską „Sarenkę” - łączniczkę Okręgu Wileńskiego Armii Krajowej. W 1944 została schwytana przez sowiecką bezpiekę, trafiła najpierw do więzienia na Łukiszkach w Wilnie, gdzie była torturowana, później spędziła rok w łagrze. Wyniszczona pracą w obozie i torturami, jako 19-letnia dziewczyna trafiła po wojnie na ziemie odzyskane. Przez lata nie mogła znaleźć pracy, była inwigilowana i zastraszana przez bezpiekę. Nie straciła nigdy optymizmu. Mówiła „Gdy zaczynała się wojna, miałam 14 lat, gdy się kończyła – 20. Zabrano mi kawałek dzieciństwa i najlepsze lata młodości. Jednak nadal mogę mówić o szczęściu, bo innym niedane było nawet tyle”. Znaczna część zdjęć do filmu powstawała w Szczecinie oraz w Wilnie w Muzeum Okupacji i Walk o Wolność, w dawnym budynku siedziby Gestapo, NKWD i KGB.

   

  Lokalnym partnerem twórców filmu był Instytut Polski w Wilnie.

   

  a-1149
  a-369
  a-648
  IMG_0024_4
  IMG_0056oj_1
  IMG_0056oj_11
  IMG_0056oj_12
  IMG_0056oj_13

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: