close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej

   

 • CYKL TURNIEJOWY PT. "BITWA INTELEKTÓW - WIEDZA O POLSCE"

 • 9 lutego 2017

  Ponad 2000 osób (220 drużyn) z całej Litwy i nie tylko sprawdziło swoją wiedzę o Polsce.

  Zainteresowanie konkursem wiedzy o Polsce z roku na rok jest coraz większe. W tym roku „Bitwa Intelektów” odbywała się jednocześnie w 29 miejscach: w Wilnie (w 11 miejscach jednocześnie), Kownie (w 3 miejscach na raz), Olicie, Kłajpedzie, Szawlach, Poniewieżu, Ucianie, Kiejdanach, Pokrojach, Jeziorosach, Janowie, Birżach, Oniksztach, Poswolu, Elektrenach, Janiszkach,  a także w… Manchesterze.

   

   

  Pytania wymagały od uczestników niezwykle kreatywnego i niestandardowego myślenia oraz zręcznego łączenia faktów. Uczestnicy musieli przypomnieć polskie obiekty znajdujące się na liście Światowego Dziedzictwa UNESCO, połączyć fakty dotyczące Jana Pietrzaka i prezydenta Reagana, zastanowić się co pomogło w odbudowaniu Warszawy po II Wojnie Światowej, co kryje w sobie najdłuższy w Polsce wyraz „konstantynopolitańczykowianeczkówna”, kto wynalazł kamizelki kuloodporne oraz o czym m. in. pisał Fryderyk Chopin do swojego przyjaciela po powrocie z Torunia. Przydała się również wiedza o Polsce z dziedziny historii, polityki, literatury, muzyki oraz sportu.

   

  Uczestników bitwy w kawiarni „Juoda Raudona” przywitał dyrektor Instytutu Polskiego w Wilnie Marcin Łapczyński, który nie krył swojego zadowolenia, że Litwini interesują się Polską.

   

   

  Gra prowadzona w języku litewskim, w całości poświęcona Polsce, stanowiła jedną z 4-miesięcznego cyklu kilkudziesięciu gier Ligi Bitew Intelektów "Ko nežino Kazys?", obfitującego w polskie akcenty i pytania, któremu już trzeci rok z rzędu patronuje ambasada RP w Wilnie.

   

  Zwycięzcy całego cyklu tego sezonu pojadą zwiedzić Gdańsk, Sopot i Gdynię, które należą do jednych z największych turystycznych atrakcji Polski. Zwiedzą dawne tereny Stoczni Gdańskiej oraz Europejskie Centrum Solidarności, jak również Muzeum Emigracji. Ambasada RP w Wilnie ufunduje zwycięzcom finału również bilety na festiwal Open'er, jedno z najważniejszych wydarzeń w kalendarzu polskich imprez muzycznych.

   

   

  W pierwszej trójce w klasyfikacji generalnej Ligi Bitew Intelektów "Ko nežino Kazys?" znalazły się drużyny z Wilna: GAGARIN ON THE MOON, HISTERIAE oraz POPIERINIAI LIŪTAI, które zdobyły 53 na 60 możliwych punktów.

   

   

  Z niecierpliwością czekamy na dalsze gry i finał, który odbędzie się już w maju i rozstrzygnie kto wygra fascynującą wycieczkę do Polski!

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: