close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej

   

 • CYKL TURNIEJOWY PT. "BITWA INTELEKTÓW - WIEDZA O POLSCE"

 • 25 lutego 2016

  Ponad 2000 osób (214 drużyn) z całej Litwy i nie tylko sprawdziło swoją wiedzę o Polsce. Bitwa Intelektów konkurs wiedzy o Polsce odbywał się jednocześnie w 26 miejscach, między innymi w Wilnie (w 13 miejscach jednocześnie), Kownie (w 3 miejscach na raz), Alytusie, Kłajpedzie, Szawlach, Druskiennikach, Poniewieżu, Utene, Kiejdanach, Pakruojisie, Zarasai, a także w… Nottingham.

  Pytania wymagały od uczestników niezwykle kreatywnego i niestandardowego myślenia oraz zręcznego łączenia faktów. Uczestnicy musieli przypomnieć sobie powieści Sienkiewicza, połączyć fakty dotyczące Chrztu Polski, przypomnieć kto razem z baskijskim miastem San Sebastián pełni rolę Europejskiej Stolicy Kultury oraz gdzie odbywają się tegoroczne Światowe Dni Młodzieży. Przydała się także wiedza o Polsce z dziedziny historii, polityki, literatury, muzyki oraz sportu.

   

  Gra prowadzona w języku litewskim, w całości poświęcona Polsce, stanowiła jedną z 4-miesięcznego cyklu kilkudziesięciu gier Ligi Bitew Intelektów "Ko nežino Kazys?", obfitującego w polskie akcenty i pytania, któremu już drugi rok z rzędu patronuje ambasada RP w Wilnie.

  Zwycięzcy całego cyklu tego sezonu pojadą zwiedzić Gdańsk, Sopot i Gdynię, które należą do jednych z największych turystycznych atrakcji Polski. Zwiedzą dawne tereny Stoczni Gdańskiej oraz Europejskie Centrum Solidarności, jak również nowopowstałe Muzeum Emigracji. Ambasada RP w Wilnie ufunduje zwycięzcom finału również bilety na festiwal Open'er, jedno z najważniejszych wydarzeń w kalendarzu polskich imprez muzycznych.

   

  W pierwszej trójce w klasyfikacji generalnej Ligi Bitew Intelektów "Ko nežino Kazys?" znalazły się drużyny z Wilna. Pierwsze miejsce i 53 na 60 możliwych punktów zdobyła drużyna „GAGARIN ON THE MOON". Na drugim miejscu uplasowała się drużyna „SNORO INDELIS”, a  tuż za nimi została drużyna z „KRISTĖ UŽDOMINAVO ŠIMULĮ“.

   

  Z niecierpliwością czekamy na ostatnie starcie ligowe Bitwy Intelektów, które odbędzie się już w maju i rozstrzygnie kto wygra fascynującą wycieczkę do Polski!

  Bitwa intelektow
  Bitwa intelektow 5
  Bitwa intelektow 1
  Bitwa intelektow 2
  Bitwa intelektow 3
  Bitwa intelektow 4

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: