close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej

   

 • CYKL TURNIEJOWY PT. "BITWA INTELEKTÓW - WIEDZA O POLSCE"

 • 22 maja 2017

  Zwycięska drużyna zwiedzi Trójmiasto oraz weźmie udział w festiwalu Open’er.

  Do finału - 4-miesięcznego cyklu kilkudziesięciu gier Ligi Bitew Intelektów „Ko nežino Kazys?”, obfitującej w polskie akcenty i pytania, której w całości patronuje Ambasada RP w Wilnie - zakwalifikowały się 33 drużyny z Wilna (15), Szawli (3), Kłajpedy (3), Kowna (3), Poniewieża(1), Kiejdan (1), Onikszt  (1), Olity (1), Elektrenai (1), Jonawy (1), Uteny (1), Pakruojisa (1), Joniszkis (1).

   

   

  Fot. Artūras Kudarauskas

   

   

  Witając uczestników Bitwy zastępca ambasadora RP na Litwie Maria Ślebioda powiedziała, że „niestety badania pokazują, że zarówno Litwini wiedzą niewiele o Polakach, jak i Polacy o Litwinach. To niedobrze, bo wtedy łatwo uwierzyć w niekoniecznie prawdziwe i dobre stereotypy. Mamy nadzieję, że poprzez te grę dowiadujecie się Państwo czegoś więcej o Polsce.”

   

   

  Fot. Artūras Kudarauskas

   

   

  „To wielka przyjemność dla ambasady już trzeci rok być partnerem Bitwy Intelektów " Ko nežino Kazys ". Bardzo dziękujemy za tę możliwość organizatorom” – dodała.

   

   

  Fot. Artūras Kudarauskas

   

   

  Bitwa intelektów to świetna rozrywka oraz sposób na przybliżenie uczestnikom w niekonwencjonalny sposób wiedzy o współczesnej Polsce, jej kulturze oraz osiągnięciach. Nie lada wyzwaniem w finale okazał się dla uczestników pakiet 10 pytań dot. polskiego malarstwa.

   

   

  Fot. K. Dzierżyńska/Ambasada RP w Wilnie

   

   

  Po niezwykle zaciętej walce, z kilkoma dogrywkami, 57 punktów zdobyła i zajęła I miejsce drużyna z Wilna „NISPE NISPE”, na drugim miejscu została drużyna z Wilna „GAGARIN ON THE MOON”, a na trzecim uplasowali się ubiegłoroczni zwycięscy finału „PALATA NR 6” z Szawli.

  Serdecznie gratulujemy zwycięzcom!

   

   

  Fot. Artūras Kudarauskas

   

   

  Zwycięzcy pojadą zwiedzić Gdańsk, Sopot i Gdynię, które należą do największych turystycznych atrakcji Polski. Ambasada RP w Wilnie ufundowała również bilety na festiwal Open’er, jedno z najważniejszych wydarzeń w kalendarzu polskich imprez muzycznych. Zdobywcy drugiego i trzeciego miejsc otrzymali ufundowane przez Ambasadę RP w Wilnie bilety do kina na film Niki Caro „Azyl”, opowiadający historię Polki, Antoniny Żabińskiej, która wspólnie z mężem Janem, dyrektorem warszawskiego Ogrodu Zoologicznego, ukrywali tam dziesiątki Żydów. Ryzykując życie, osobiście wydostawali ich z getta i pomagali przetrwać w opuszczonych murach zoo.

   

  Relacja zdjęciowa

   

  bitwa intelektow (1)
  bitwa intelektow (10)
  bitwa intelektow (13)
  bitwa intelektow (14)
  bitwa intelektow (15)
  bitwa intelektow (16)
  bitwa intelektow (17)
  bitwa intelektow (2)
  bitwa intelektow (3)
  bitwa intelektow (5)
  bitwa intelektow (7)
  bitwa intelektow (8)
  bitwa intelektow (9)

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: