close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej

   

 • AKTUALNOŚCI

 • 8 listopada 2018

  Kilka dni przed 100-leciem niepodległości Polski 8 listopada na Litwie odbyły się wydarzenia upamiętniające tragicznie zmarłego prezydenta Polski Lecha Kaczyńskiego - w Wilnie odsłonięto tabliczkę z nazwą ulicy Lecha Kaczyńskiego, zaś w rejonie wileńskim otwarto plac im. Lecha Kaczyńskiego oraz odsłonięto tablicę pamiątkową przy Muzeum ks. prałata Józefa Obrembskiego.

  W uroczystości odsłonięcia   tabliczki  z nazwą ulicy Lecha Kaczyńskiego w Wilnie udział wzięli premier Saulius Skvernelis, przewodniczący Sejmu RL Viktoras Pranckietis, mer Wilna Remigijus Šimašius.   Wystąpił Polski Artystyczny Zespół Pieśni i Tańca „Wilia” oraz chór „Jauna muzika”.

   

  Przedstawiciel Kancelarii Prezydenta, członek Narodowej Rady Rozwoju przy Prezydencie  RP Rafał Dzięciołowski,  podczas uroczystości upamiętniającej Śp. Lecha Kaczyńskiego w Wilnie  odczytał list od prezydenta Rzeczpospolitej Polski Andrzeja Dudy   skierowany do mera Wilna Remigijusa Simasiusa. Prezydent  RP  napisał m.in.  „przesłanie Śp. Profesora Lecha Kaczyńskiego pozostaje w pełni aktualne. Rzeczpospolita Polska i Republika Litewska mogą wspólnie wyznaczać pomyślną perspektywę, opartą na wzajemnym szacunku i poczuciu solidarności, pielęgnując łączące nas dziedzictwo kulturowe oraz wspólne  wartości. Oba nasze narody bardzo wysoko cenią suwerenność swoich państw, bo mają  wspólne doświadczenie jej braku i obcej dominacji”.

   

  Ambasador Urszula Doroszewska odczytała  zaś list od Prezesa PiS  Jarosława Kaczyńskiego   skierowany do  mera Wilna Remigijusa Šimasiusa, w którym prezes PiS  podziękował za pamięć o jego Śp. Bracie i docenienie jego wkładu w rozwój stosunków polsko-litewskich. „Lech Kaczyński był oddanym przyjacielem Litwy, którą odwiedził 16 razy. Wierzył w strategiczne partnerstwo między Wilnem i Warszawą, na którym pragnął oprzeć  nie tylko współpracę  naszej części Europy, ale także regionu Międzymorza” – napisał Jarosław Kaczyński w liście.

   

  Podczas uroczystości  w Wilnie został odczytany także list premiera RP Mateusza Morawieckiego skierowany do mera Wilna Remigijusa Simasiusa, w którym Prezes Rady Ministrów napisał m.in.: „Lech Kaczyński był nie tylko wybitnym politykiem. Był wielkim przyjacielem Litwy i częstym gościem na Litwie. Ostatnia wizyta Prezydenta na Litwie miała miejsce dwa dni przed Jego tragiczną  śmiercią w Smoleńsku. Prezydent Kaczyński mocno wierzył we współpracę  polsko-litewską, w jej silne podstawy i perspektywy. W 2009 roku w parlamencie w Wilnie powiedział m.in.: Musimy pamiętać, że w tym realnym świecie tylko razem możemy osiągnąć  to, co nam Litwinom i Polakom, historycznie się należy, bo nie chcemy niczego więcej. Chcemy, żeby z nami się liczono, chcemy, aby w tak wielkiej wspólnocie, do której należymy, nasz głos był słyszalny. To nie jest żaden nacjonalizm, to po prostu chłodna ocena roli, jaką odegraliśmy w historii i jaką odgrywamy dziś”.

   

  Tego samego dnia  w rejonie wileńskim, w Mejszagole otwarto  plac im. Lecha Kaczyńskiego oraz odsłonięto  tablicę  pamiątkową  na Muzeum ks. prałata Józefa Obrembskiego.  Ambasador RP na Litwie Urszula Doroszewska  odczytała  również  list od Prezesa PiS  Jarosława Kaczyńskiego   skierowany do Pani Marii Rekść, mera samorządu rejonu wileńskiego. W liście prezes PiS Jarosław Kaczyński akcentował, że ten gest pamięci, jak też nazwanie imieniem Śp. jego Brata sąsiadującej z gmachem samorządu Wilna ulicy „są wyrazem  zaufania dla tego wszystkiego, co Prezydent  Lech Kaczyński uczynił dla Polaków na Litwie oraz na rzecz współpracy polsko-litewskiej”. W liście prezes Kaczyński wspomniał również wizytę  Lecha Kaczyńskiego „u legendarnego kapłana Józefa Obremskiego,  opoki wiary i polskości na Ziemi Wileńskiej”.

   

  Pani Ambasador Urszula Doroszewska wręczyła w prezencie Muzeum ks. prałata Józefa Obremskiego   w Mejszagole archiwalny lisy  Śp. Lecha Kaczyńskiego skierowany do ks. prałata Józefa Obremskiego   i decyzję  o nadaniu mu Karty Polaka.

   

  Mejszagoła jako miejsce upamiętnienia tragicznie zmarłego prezydenta Polski została wybrana nieprzypadkowo. Podczas swojej pierwszej wizyty na Litwie 14 marca 2006 roku Lech Kaczyński wraz z prezydentem Litwy Valdasem Adamkusem odwiedził mieszkającego w tej miejscowości patriarchę Wileńszczyzny ks. prałata Józefa Obrembskiego w przededniu jego jubileuszu 100-lecia.

   

  W bazylice archikatedralnej św. Stanisława i św. Władysława w Wilnie została odprawiona uroczysta msza święta w języku polskim w intencji Polski oraz przyjaznej współpracy Polski i Litwy. Była to pierwsza msza odprawiona po polsku od czasów odzyskania przez Litwę niepodległości w 1990 r. i oddania katedry wiernym. Mszę koncelebrował biskup pomocniczy Archidiecezji Wileńskiej Arūnas Poniškaitis oraz księża Wileńszczyzny. 

  Pod tym linkiem dostępny jest tekst kazania. 

  mejszagola_otwarcie_tablicy_kaczynskiego-6165
  mejszagola_otwarcie_tablicy_kaczynskiego-6213
  mejszagola_otwarcie_tablicy_kaczynskiego-6225
  mejszagola_otwarcie_tablicy_kaczynskiego-6241
  mejszagola_otwarcie_tablicy_kaczynskiego-6270
  msza_niepodleglosci_katedra-63422
  msza_niepodleglosci_katedra-63462
  msza_niepodleglosci_katedra-63482
  msza_niepodleglosci_katedra-6431
  msza_niepodleglosci_katedra-6458
  timthumb
  timthumb (1)
  timthumb (2)
  timthumb (3)
  Ulica_Kaczyńskiego_w_Wilnie_otwarcie-6542

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: