close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej

   

 • AKTUALNOŚCI

 • 9 października 2017

  W dniach 4-6 października na Litwie przebywała delegacja Komisji Obrony Narodowej Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej w składzie: przewodniczący Komisji Michał Jach, jego zastępca Czesław Mroczek, członkowie Komisji Andrzej Smirnow i Artur Soboń oraz zastępca kierownika sekretariatu Biura Komisji ON Michał Madaj.

  Podczas wizyty na Litwie członkowie spotkali się m.in. z przedstawicielami Sejmowego Komitetu Bezpieczeństwa Nagrodowego i Obrony Sejmu Republiki Litewskiej, Sejmowych Komitetów Spraw Zagranicznych i Spraw Europejskich, odwiedzili siedzibę Jednostki Integracji Sił NATO (Force Integration Unit – NFIU) w Wilnie, muzeum Ludobójstwa.  Odbywało się spotkanie z wiceministrem Ochrony Kraju Edvinasem Kerzą, wiceministrem Spraw Zagranicznych Nerisem Germanasem.

   

   

   

   

  Podczas spotkań  omówiono sytuację bezpieczeństwa  w regionie, współpracę wojskową, projekty bezpieczeństwa energetycznego. Podkreślono ścisłą współpracę Polski i Litwy w dziedzinie obronności, szczególnie w kwestiach obronności powietrznej. Akcentowano podobne wyzwania stosujące przed obydwoma krajami w dziedzinie bezpieczeństwa.

   

  Delegacja złożyła  wieńce na cmentarzu antokolskim na grobach żołnierzy polskich poległych w wojnie z bolszewikami oraz przy memoriale ofiarom 13 stycznia dla litewskich ofiar sowieckiej  agresji 1991 roku.

   

  Przewodniczący Komisji Obrony Narodowej Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej  M. Jach powiedział dla litewskich mediów, że rakiety „Patriot”, które planuje nabyć Warszawa, mają bronić również Litwy, bo doświadcza ona takiego samego zagrożenia powietrznego jak Polska.  Komentując zaś kwestie Polaków na Litwie Michał Jach wyraził nadzieję, że „doczeka się  czasów, gdy współpraca z rządem litewskim w sprawach dotyczących polskiej mniejszości, takich jak choćby oświata, będzie tak dobra, jak w dziedzinie bezpieczeństwa i wojska”.

  Tagi: Jach

  10%2005%20LT%20ir%20PL%20NSGK
  10%2005%20NSGK%20Jachas%20ir%20Bakas
  GM8R4297
  GM8R4301
  GM8R4306
  GM8R4316
  GM8R4327

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: