close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej

   

 • AKTUALNOŚCI

 • 11 kwietnia 2017

  10 kwietnia Polacy w Polsce i na całym świecie upamiętnili dwie ogromne tragedie narodu polskiego. Ofiary zbrodni katyńskiej i katastrofy smoleńskiej zostały uczczone także w Wilnie, gdzie w kościele św. Rafała została odprawiona msza święta. Ambasador RP na Litwie Jarosław Czubiński oraz Konsul Generalny Stanisław Cygnarowski złożyli wiązankę kwiatów i zapalili znicze w parku szpitala im. Sapiehy w Wilnie przy drzewie upamiętniającym Prezydenta RP śp. Lecha Kaczyńskiego, zasadzonym w 2011 roku.

  W uroczystej mszy św. wzięli udział przedstawiciele polskiej placówki dyplomatycznej, politycy AWPL-ZCHR, ZPL, kombatanci, przedstawiciele organizacji społecznych, harcerze, polska społeczność na Litwie.  W kościele św. Rafała znajduje się tablica, upamiętniająca polskich oficerów, zamordowanych w Katyniu.

  Mszę św. celebrował proboszcz wileńskiej parafii pw. św. Rafała Mirosław Grabowski, który nazwał ‎katastrofę w Smoleńsku jedną z największych tragedii narodu polskiego wskazując, że zginęły tam elity polskiego państwa. Nawiązując do zbrodni katyńskiej ks. Mirosław Grabowski mówił:  „Modlimy się dzisiaj o to, żeby ta zbrodnia się nie powtórzyła, żeby przed popełnieniem czynu zbrodniarz na chwilę zastanowił się nad godnością ludzką. I nawet jeżeli nie jest chrześcijaninem, to przecież jest człowiekiem. My zaś pamiętajmy cenę tego, że możemy teraz żyć w pokoju”.

  W 7. rocznicę katastrofy smoleńskiej przed Pałacem Prezydenckim w Polsce odbyły się uroczystości z udziałem władz państwowych, wystąpił prezydent Andrzej Duda. Wieczorem ulicami stolicy przeszedł Marsz Pamięci. Premier Beata Szydło, marszałkowie Sejmu Marek Kuchciński i Senatu Stanisław Karczewski, prezes PiS Jarosław Kaczyński złożyli wieńce i zapalili znicze na grobach ofiar katastrofy smoleńskiej w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie. Poza granicami państwa również odbył się szereg uroczystości. „Siedem lat od tamtego szokującego, dramatycznego dnia, w którym w jakimś sensie, a czasem bardzo głębokim sensie, zwłaszcza dla państwa, najbliższych, żon, mężów, rodziców, dzieci, wnuków, świat się zawalił, bo nagle okazało się, że ta najbliższa osoba, ten ukochany, który miał wrócić przecież za kilka godzin, który miał wykonać zadanie, które na siebie przyjął w duchu odpowiedzialności i służby Polsce, że nie wróci, że nie ma go między żywymi, że stało się coś, co w ogóle trudno było sobie nawet wyobrazić, a co dopiero przetrwać, przeżyć” – mówił prezydent w czasie uroczystości przed Pałacem Prezydenckim.


  Katastrof smoleńska: 10 kwietnia 2010 r. w godzinach porannych doszło do największej tragedii w historii Polski, jaka wydarzyła się po II wojnie światowej. W drodze na uroczystości 70. rocznicy Zbrodni Katyńskiej w katastrofie lotniczej śmierć ponieśli Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Lech Kaczyński, Pierwsza Dama RP Maria Kaczyńska, ostatni Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej na Uchodźstwie Ryszard Kaczorowski, przedstawiciele najwyższych władz państwowych, członkowie polskiej delegacji i załoga samolotu.

  Wśród 96 ofiar znaleźli się wieloletni, zasłużeni członkowie służby zagranicznej: Andrzej Kremer – podsekretarz stanu w MSZ, Mariusz Handzlik – podsekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP, Stanisław Jerzy Komorowski – podsekretarz stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej RP oraz Mariusz Kazana – dyrektor Protokołu Dyplomatycznego.

  Wydarzenia z 10 kwietnia wstrząsnęły milionami Polaków w kraju oraz za granicą, a także międzynarodową opinią publiczną. Wpisy do ksiąg kondolencyjnych wyłożonych we wszystkich polskich placówkach zagranicznych złożyli politycy, znane osobistości oraz zwykli obywatele, którzy w ten symboliczny sposób jednoczyli się we wspólnej żałobie z polskim społeczeństwem.

   

  Zbrodnia katyńska: Zbrodnia wojenna i zbrodnia przeciwko ludzkości dot. zabójstw nie mniej niż 21 768 obywateli polskich dokonanych w okresie od dnia 5 marca do bliżej nieustalonego dnia i miesiąca 1940 r. na terytorium ZSRR przez funkcjonariuszy tego państwa, działających w wykonaniu podjętej w Moskwie w dniu  5 marca 1940 r. uchwały Biura Politycznego Komitetu Centralnego Wszechzwiązkowej Komunistycznej Partii (bolszewików). W latach 1940–1990 władze ZSRR zaprzeczały swojej odpowiedzialności za zbrodnię katyńską, lecz 13 kwietnia 1990 roku oficjalnie przyznały, że była to „jedna z ciężkich zbrodni stalinizmu”. Wiele kwestii związanych z tą zbrodnią nie zostało jak dotąd wyjaśnionych.

  IMG_3409
  IMG_3420
  Msza_Smolensk_Katyn_2017-1
  Msza_Smolensk_Katyn_2017-1-11
  Msza_Smolensk_Katyn_2017-1-14
  Msza_Smolensk_Katyn_2017-1-17
  Msza_Smolensk_Katyn_2017-1-27
  Msza_Smolensk_Katyn_2017-1-33
  Msza_Smolensk_Katyn_2017-1-35
  Msza_Smolensk_Katyn_2017-1-36
  Msza_Smolensk_Katyn_2017-1-6

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: