close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej

   

 • AKTUALNOŚCI

 • 6 października 2017

  Polsko-brytyjska koprodukcja „Twój Vincent” („Loving Vincent”) zainaugurowała w czwartek w Wilnie 17. Festiwal Filmu Polskiego, w czasie którego w ciągu 10 dni w pięciu miastach kraju zostanie pokazanych 21 polskich filmów. Hasło tegorocznego festiwalu to Filmowe Asy.

  „Już od 17 lat Instytut Polski w Wilnie organizuje prawdziwe święto dla wszystkich miłośników dobrego kina. Nasz festiwal to zawsze 10 dni wyjątkowego kina, kina, w którym nie brakuje asów – najlepszych polskich reżyserów, scenarzystów, aktorów i stworzonych przez nich filmów. Juliusz Machulski, Dorota Kędzierzawska, Karolina Gruszka, Bartłomiej Topa czy Janusz Gajos to tylko mała część nazwisk z programu naszego festiwalu” – podkreślił dyrektor Instytutu Polskiego w Wilnie Marcin Łapczyński.

   

   

  Fot. J. Bożerodska/zw.lt

   

   

  „Polskie kino jest pełne mistrzów, prawdziwych filmowych asów. Te asy potrafią rozpalić wyobraźnię widzów na całym świecie i znajduje to potwierdzenie w wielu międzynarodowych nagrodach, które zdobywają polskie filmy. Świadczy też o tym ogromne zainteresowanie litewskiej publiczności naszym festiwalem, a także tymi wszystkimi wydarzeniami filmowymi, podczas których pokazujemy najlepsze polskie kino. W ciągu roku widzowie na Litwie mają okazję obejrzeć nawet do 50 najlepszych polskich filmów” – dodał Łapczyński.

   

  Zebranych na uroczyste otwarcie przywitał również zastępca ambasadora RP na Litwie Grzegorz Poznański.

   

  „To dzięki Instytutowi Polskiemu w Wilnie już po raz 17. będziemy mieli okazję oglądać polskie filmy najlepszych polskich twórców i dzięki temu będzie jeszcze więcej Polski w Wilnie. Mam nadzieję, że ta edycja festiwalu będzie kolejnym dowodem na to, iż polskie kino ma się dobrze. Nawet, jeśli starzy mistrzowie odchodzą, to ich miejsce zajmują wspaniali młodzi twórcy. Życzę miłych wrażeń, wspaniałych filmów, i później wielu rozmów, bo dobre filmy mają to do siebie, że pobudzają do rozmowy i do myślenia o ważnych rzeczach” – powiedział.

   

   

  Fot. J. Bożerodska/zw.lt

   

   

  W programie głównym festiwalu zostaną zaprezentowane polskie filmy z ostatnich dwóch lat, m.in. film o Polakach ratujących Żydów „ Sprawiedliwi” Michała Szczerbicy, „Szczęście świata” Michała Rosy, w ramach przygotowań do 100. rocznicy odzyskania niepodległości musical „Bodo” Michała Kwiecińskiego, komedia „Słaba płeć” Krzysztofa Langa, thriller psychologiczny Macieja Pieprzycy „Jestem mordercą”.

   

  Program specjalny tegorocznego festiwalu będzie poświęcony zmarłej w tym roku Danucie Szaflarskiej, która swoją karierę sceniczną rozpoczynała m.in. w 1939 roku w Wilnie w Teatrze na Pohulance. Zostaną zaprezentowane cztery filmy z udziałem Szaflarskiej, poczynając od pierwszego, najstarszego z 1946 roku pt. „Zakazane piosenki”. Gościem festiwalu będzie reżyserka Dorota Kędzierzawska, która współpracowała z Danutą Szaflarską oraz operator Artur Reinhart.

   

  Program dziecięcy festiwalu związany jest z tegoroczną rocznicą 60-lecia Studia Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej. Zostaną pokazane kreskówki z serii „Reksio”, „Bolek i Lolek”.

   

   

  Na podstawie komunikatu PAP i zw.lt.

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: