close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej

   

 • AKTUALNOŚCI

 • 15 listopada 2017

  Z okazji 99. rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę, Ambasada RP na Litwie zaprosiła przedstawicieli polskiej społeczności na koncert pt. „Muzyka Ziemi Obiecanej” w wykonaniu kwartetu smyczkowego „Apertus” z Łodzi. Uroczystość zgromadziła polityków, samorządowców, radnych, duchowieństwo, kombatantów, przedstawicieli organizacji społecznych, szkół, mediów, środowisk biznesowych i gości z Polski.

   

  Otwierając świąteczny koncert ambasador RP na Litwie Urszula Doroszewska przede wszystkim podziękowała litewskim Polakom za liczny udział podczas uroczystości w dniu 11 listopada na Rossie oraz za opiekę nad nekropoliami. „W tym jubileuszowym roku chcę zaapelować o dobrą współpracę wszystkich środowisk polskich. Różnimy się w wielu sprawach, często spieramy jak to Polacy – i tu, i w Polsce. Ale bądźmy razem w sprawach najważniejszych dla Polaków, w szczególności dla Polaków na Litwie, przede wszystkim w sprawach oświaty” – powiedziała ambasador RP na Litwie Urszula Doroszewska podczas koncertu z okazji Święta Niepodległości Polski w Domu Kultury Polskiej w  Wilnie.  „Dzisiaj zaczynamy rok jubileuszowy – 100-lecie niepodległości, odrodzenia państwa polskiego. Jest to także 100 lat niepodległości Litwy. Będziemy obchodzić ten jubileusz przez cały rok” – mówiła Doroszewska.  Zaakcentowała, że podczas obchodów przede wszystkim będzie podkreślana waga istnienia państwa polskiego, które „odrodzone w 1918 roku zapewniło bezpieczeństwo innym krajom Europy, w tym Litwie, odpierając nawałę bolszewicką w 1920 r.”. Zdaniem Ambasador należy także podkreślać, że państwo polskie zostało zniszczone przez zmowę niemiecko-sowiecką w 1939 r. i że to upadek Rzeczypospolitej Polskiej spowodował tak straszne wydarzenia jak mordowanie Żydów i Polaków na wszystkich terytoriach okupowanych, bo „nie było wtedy państwa polskiego, które mogłoby ich obronić”. „To są ważne tezy dla naszej polityki historycznej i prosimy Państwa o współpracę w promowaniu takiego podejścia do historii XX wieku” – zaapelowała ambasador Doroszewska.

   

  Ambasador dodała, że liczy na to, że w roku jubileuszowym polska społeczność na Litwie zorganizuje liczne obchody „we wszystkich miejscowościach, gdzie mieszkają Polacy”. „Można powiedzieć, że cała Wileńszczyzna i Wilno jest jednym, wielkim miejscem pamięci narodowej, a Państwo są strażnikami tej pamięci” – podkreśliła Ambasador.  Podziękowała też za aktywny udział w tworzeniu katalogu miejsc pamięci narodowej.

  Do wysłuchania koncertu zatytułowanego „Muzyka Ziemi Obiecanej”, w wykonaniu artystek łódzkiego kwartetu smyczkowego „Apertus”, zaprosił zebranych konsul Marcin Zieniewicz, kierownik Wydziału Konsularnego Ambasady RP na Litwie. Ten koncert, jak podkreślił, to swoiste „zaproszenie do pięknego polskiego miasta – miasta Łodzi, stolicy filmu polskiego, miasta uwiecznionego w „Ziemi Obiecanej” Władysława Reymonta oraz sportretowanego w ekranizacji tego dzieła autorstwa Andrzeja Wajdy”. Kwartet wykonał najbardziej znane i lubiane przez Polaków utwory muzyczne z powstałych w Łodzi polskich filmów i seriali, między innymi, „Ziemia Obiecana”, „VABANK”, „Kariera Nikodema Dyzmy”, „Noce i dnie”, „Jak rozpętałem II wojnę światową” i wiele innych. Zabrzmiały nawet motywy muzyczne z animowanego serialu „Miś Uszatek”.  W atmosferę Łodzi dodatkowo wprowadziły zdjęcia, wyświetlone w czasie koncertu.

   

  Konsul Zieniewicz zaznaczył, że wybór projektu z Łodzi został dokonany jeszcze z innego powodu. „Cała Polska wspiera, a polska dyplomacja promuje kandydaturę Łodzi, która ubiega się o organizację międzynarodowej wystawy EXPO w roku 2022.

  Koncert w DKP był też okazją do tego, by wesprzeć działalność Hospicjum im. bł. Michała Sopoćki w Wilnie. Wolontariusze zbierali ofiary na budowę działu hospicjum, przeznaczonego dla ciężko chorych dzieci.

   

  Na podstawie l24.lt

  014-koncert-DKP-ambasada-niepodleglosc-fot
  025-koncert-DKP-ambasada-niepodleglosc-fot
  034-koncert-DKP-ambasada-niepodleglosc-fot
  037-koncert-DKP-ambasada-niepodleglosc-fot
  038-koncert-DKP-ambasada-niepodleglosc-fot
  044-koncert-DKP-ambasada-niepodleglosc-fot
  049-koncert-DKP-ambasada-niepodleglosc-fot
  046-koncert-DKP-ambasada-niepodleglosc-fot

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: